Quantcast
Channel: Babasdolgok.com » Szoptatás
Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

A fájdalmas tejbelövellés

$
0
0

A tejmirigyek már a fogantatás pillanatától fejlődésnek indulnak, hogy mire a baba megszületik, mellünk alkalmassá váljon a szoptatásra. Ha a szülés utáni napokban megfogadunk néhány jó tanácsot, csökkenthetjük a tej­belövellés kellemetlen tüneteit.

Probálkozzunk kézi melszívóval

A próbálkozások során a tejmirigyek is hozzászok­nak a rendszeres ürüléshez és egyre többet termel­nek, még ha a különbség az elején mindössze né­hány csöpp is. Nagyon lényeges, hogy elsajátítsuk a kézi fejés tudományát, mivel a tejbelövelléskor a megkeményedett melleket gyakran kell kifejni. Külö­nösen fontos ez akkor, amikor begyullad a mellünk, mert meg kell tanulnunk kiüríteni a tejcsatornát.

Ma már számos helyen arra biztatják a mamákat, hogy szülés után rögtön tegyék mellre a picit. Bár még ilyenkor nem éhes a csöppség, és ezért előfor­dulhat, hogy visszautasítja a mellet, mindenképpen érdemes megpróbálni. Az előtej csupa olyan anyagot tartalmaz, ami jót tesz a kicsinek, és a melleknek is szükségük van az ingerre. De ha az újszülött még nem akarja elfogadni, ne aggódjunk, törekedjünk arra, hogy mielőbb megpróbálhassuk újra.

Önbizalmunkat is erősíti, ha már termelődik az előtej, és ettől fogva kevésbé kételkedünk magunkban.

A terhesség második felétől már kipréselhető a bimbókból az elő­tej, a kolosztrum, amely értékes tápanyagokat tartalmaz a csecse­mő számára. Kifejni azonban még nem tanácsos, mert a fejési inger méhösszehúzódással járhat, ami akár görcsökhöz is vezethet. A kilencedik hónap második felétől azon­ban már nincs sok hátra a szülésig, érdemes napon­ta pár cseppet óvatosan kifejni. Így mire világra jön a baba, begyakoroljuk ezeket a fontos mozdulatokat.

Meg kell előzni a mellgyulladást

Ha elzáródik egy tejcsatorna, és nem tud kiürülni a tej, vagy ha kórokozó jut a sérült bimbón át a mell szövetébe, mellgyulladás alakulhat ki. Ez megelőz­hető, ha a szülést követően minél hamarabb mellre tesszük az újszülöttet. Az első napokban valahány­szor felébred, kínálgassuk, ha van rá lehetőség, még éjjel is tegyük meg. Amikor megkezdődött a tejbe­lövellés – a második-negyedik nap körül -, és kemény a kebel, egy kicsit ki kell belőle fejni, hogy ­könnyebben beleférjen a baba szájába. Ha igény sze­rint szoptatunk, megakadályozhatjuk a tejpangást.


Szoptatás

Márta Guóth Gumberger és Elizabeth Hormann  SZOPTATÁS
című könyve sok javaslatot, gyakorlati tanácsot és hasznos ötletet ad, hogy a szoptatás sikerüljön és örömöt szerezzen. A szerzők nemzetközi vizsgával rendelkező, tapasztalt szoptatási szaktanácsadók, akik együttérző tanácsokkal segítenek az első mellre tételtől az elválasztásig.
Most -5% kedvezményt kapsz a könyv árából!



A tejképződéshez gyermekünknek a bimbó udvarát kell ingerelnie. Amennyiben rendszeresen ürülnek a mellek, nincs szükség fejésre, ez kizárólag akkor kell, ha elzáródik valamelyik tejcsatorna vagy más babának is szeretnénk adni az anyatejből. A durva masszírozás szintén a tejcsatorna-elzáródáshoz ve­zethet. Jobban tesszük, ha szoptatás közben – olajos kézzel – a csecsemő szája felé simogatjuk a csomó­kat. Hasznos lehet még a szoptatás előtti meleg für­dő vagy a kebelre helyezett meleg borogatás.

Ha mégis bekövetkezik  a baj

A mellgyulladás lázas, influenzaszerű állapottal jár. Láz megjelenése esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki antibiotikumos kezelést javasolhat. Az alkalmazott gyógyszer nem befolyásolja a szoptatást, és nem árt a csecsemőnek sem.

A gyulladt mellben kevesebb tej termelődik, mert a lob miatt a tejcsatorna nem tud ürülni. Ne ijedjünk meg, ha a baba ilyenkor kevesebb tejhez jut. Ne nyúljunk rögtön a tápszeres üveghez, inkább tegyük sűrűbben, legalább kétóránként mellre a csöppsé­get. A gyakori szoptatás segít fenntartani a folyama­tos tejképződét és kiüríteni az eldugult tejcsatornát. Először mindig a gyulladt mellel kezdjünk. Ha na­gyon fáj, szoptatás után tegyünk tíz percre hideg bo­rogatást a fájó területre. Ez csökkenti a duzzanatot, a csomókat, és egyben fájdalomcsillapító hatása is van. De ne tartsuk rajta tíz percnél tovább!

Amennyiben növelni szeretnénk a tejmennyiséget, duplán szoptassunk mindkét mellből felváltva, összesen négyszer. Mielőtt a má­sikra tennénk a kicsit, feltétlenül büfiztessük meg. A dupla szopta­tás elegendő ingerhez juttatja a melleket ahhoz, hogy mire elmú­lik a gyulladás, a tej mennyisége ismét optimális legyen. Ügyeljünk arra, hogy ne csak a bimbót kapja be a baba, mert így nem jön belőle a tej.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

Latest Images

Trending Articles